Banner Nidzica

Wymiana w ramach międzynarodowego projektu Full STEAM ahead! w Nidzickim ZSO.

Poleć

Wymiana w ramach międzynarodowego projektu Full STEAM ahead! w Nidzickim ZSO.

W dniach 4-8 listopada miało miejsce kolejne międzynarodowe spotkanie projektowe w ramach trzyletniego projektu programu Erasmus+ Full Steam ahead!, którego koordynatorem jest Nidzicki Zespół Szkół Ogólnokształcących. Nidzicki „dołek” gościł uczniów i nauczycieli z pięciu krajów partnerskich: Słowacji, Grecji, Finlandii, Hiszpanii i Estonii.  Ponieważ celem projektu jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności uczniów (a w szczególności dziewcząt) w zakresie przedmiotów ścisłych, uczestnicy spotkania eksplorowali świat nauki przekonując się, że przedmioty ścisłe mogą być fascynujące, łatwe do zrozumienia, a ich nauka może być jednocześnie zabawą.

Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się od wizyty w Warszawie, której pierwszym punktem było Centrum Nauki Kopernik, gdzie wszyscy mogli wcielić się w role naukowców i przeprowadzić doświadczenia i eksperymenty z zakresu fizyki, chemii i biologii, jak również zwiedzić liczne interaktywne wystawy. Po południu miała miejsce piesza wycieczka po Warszawie „śladami Marii Skłodowskiej – Curie”, uczestnicy zwiedzili najważniejsze miejsca związane z jej życiem w Warszawie oraz jej pomnik na ulicy Kościelnej. Oprócz tego nasi goście mogli zobaczyć najważniejsze zabytki Warszawy, takie jak Zamek Królewski czy Kolumna Króla Zygmunta.

Drugiego dnia spotkania jego uczestnicy mieli okazję wziąć udział w specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach p.t.: „Jak wydobyć DNA sposobem domowym” poprowadzonych przez dr Piotra Androsiuka z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. Podczas warsztatów młodzież poznała informacje na temat DNA, metody jego wydobycia (w tym te niewymagające specjalistycznego sprzętu) oraz etapy łańcuchowej reakcji polimerazy, a następnie wprowadziła poznaną wiedzę w życie, wydobywając własnoręcznie DNA z cebuli. Następnie młodzież wraz ze swoimi nauczycielami odwiedziła Planetarium w Olsztynie, oglądając dwa pokazy „Niebo nad Warmią” – o gwiazdach i konstelacjach widocznych na warmińskim niebie w różnych porach roku, oraz „Nasz Wszechświat” – o obiektach Układu Słonecznego, gwiazdach, Drodze Mlecznej i innych galaktykach.Po południu uczestnicy spotkania odbyli spacer „śladami Mikołaja Kopernika” po olsztyńskiej starówce i zamku, gdzie mogli zobaczyć m.in. oryginalne manuskrypty autorstwa słynnego astronoma, który stworzył swoje najważniejsze dzieła zamieszkując i pracując właśnie w Olsztynie.

W sobotę, 06.11.2021 uczestnicy spotkania projektowego „Science Explorers” wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez BioCentrum Edukacji Narodowej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Temat warsztatu to „Poznaj swoje DNA” – w jego trakcie uczestnicy wykorzystywali techniki powszechnie stosowane w badaniach naukowych. Praktyczna część zajęć uzupełniona była krótkimi wykładami, które objaśniały istotę stosowanych metod oraz przybliżały wybrane zagadnienia związane z przeprowadzanymi ćwiczeniami, takimi jak: budowa i funkcja DNA, zmienność genetyczna, jej źródła i znaczenie oraz zastosowanie analizy zmienności genetycznej w kryminalistyce, badaniach naukowych, diagnostyce medycznej i innych dziedzinach. Po warsztatach uczestnicy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, aby zaznajomić się z tym okresem polskiej historii.

Niedzielę, 07.11.2021 uczestnicy spotkania spędzili na zamku w Nidzicy. Miała tam miejsce ceremonia rozdania wszystkim certyfikatów potwierdzających ich udział w wydarzeniu projektowym. Następnie polscy uczniowie przedstawili przygotowaną przez siebie prezentację ukazującą najbardziej znaczące polskie kobiety – naukowców w dziedzinach przedmiotów ścisłych. Na koniec młodzież obejrzała film „Hidden Figures”, pokazujący wkład kobiet do amerykańskiego programu kosmicznego. Koordynatorzy projektu odbyli również spotkanie, w trakcie którego omawiali dotychczasowy przebieg i osiągnięcia projektu.

Ostatni dzień spotkania, poniedziałek 08.11.2021 uczestnicy spędzili najpierw zwiedzając Rezerwat Przyrody Źródła Rzeki Łyny, gdzie mieli również okazję wykonać własnoręcznie kolorowe i pachnące spersonalizowane mydełka podczas warsztatów w Źródlanej Wiosce Łyna. Następnie wszyscy udali się do Garncarskiej Wioski gdzie odbyły się warsztaty rzemieślnicze, podczas których młodzież i ich nauczyciele robili świece, malowali na szkle oraz  dekorowali świąteczne bombki choinkowe

Następne spotkanie projektowe odbędzie się już w styczniu w Greckim mieście Volos!

Głównym koordynatorem projektu jest ZSO w Nidzicy.  Projekt został  dofinansowany przez program Unii Europejskiej Erasmus+ (http://erasmusplus.org.pl), ZSO na jego realizację otrzymało 25.270 euro.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę projektu: http://els.erasmuspl.eu

 

Skip to content