Uczniowie ZSO w Nidzicy na międzynarodowym spotkaniu projektu Erasmus+ „Travelling Raises an Inclusive Partnership” na Litwie

Grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy spędziła tydzień 22-26 listopada 2021 w miejscowości Šilalė na Litwie. Uczniowie brali udział w międzynarodowym spotkaniu projektu Erasmus+ „Travelling Raises an Inclusive Partnership”, w którym oprócz Zespołu Szkół Ogólnokształcących biorą udział również szkoły partnerskie z Hiszpanii, Litwy, Słowacji, Turcji i Włoch. Celem projektu jest przygotowywanie uczniów do przyszłej pracy w turystyce poprzez rozwijanie ich umiejętności w tym obszarze.

W trakcie spotkania jego uczestnicy poznawali miejsca z listy Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w kraju goszczącym oraz uczyli się, jak stworzyć plan wycieczki. Uczniowie odwiedzili m.in. Mierzeję Kurońską, słynną z unikatowych na skalę europejską ruchomych wydm, miejscowość Kiernów (dawną stolicę Litwy, zwaną też „Litewską Troją”) – i jej rezerwat historyczno – archeologiczny, Kłajpedę oraz oczywiście stolicę Litwy – Wilno, z jego licznymi polskimi akcentami.

Uczniowie ZSO przedstawili również na forum międzynarodowym formy turystyki przygodowej i sportowej które można uprawiać w naszym kraju i regionie.