Banner Nidzica

Tydzień dobrych informacji! Kolejne środki zewnętrzne płyną do Powiatu Nidzickiego, dzięki którym będziemy mieli nowoczesną stację meteorologiczną!

Poleć

Pięknie się ten tydzień zaczął i równie pięknie się kończy, a to wszystko za sprawą kolejnego dofinansowania dla Powiatu Nidzickiego! Starosta Marcin Paliński z wielką radością informuje, że otrzymaliśmy 50 000 zł dofinansowania na zadanie dotyczące zakupu i montażu automatycznej stacji meteorologicznej bez stałego źródła zasilania wraz z urządzeniem ogródka meteorologicznego dającej możliwość działania w systemie monitoringu suszy rolniczej prowadzonej przez Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Puławach. W dniu 28 września br. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął uchwałę o dofinansowaniu jednostek samorządu terytorialnego wyłonionych w konkursie pn: „Warmińsko-Mazurski Mechanizm Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej 2021”.

Stacja zlokalizowana będzie na działce nr 112 w miejscowości Zabłocie Kanigowskie (gm. Janowiec Kościelny). Realizacja zadania przyczyni się do pozyskania wiarygodnych danych z terenu Powiatu Nidzickiego związanych z sumą opadów, wilgotnością względną powietrza, temperaturą powietrza na wysokości 5 cm npg oraz 200 cm npg, temperaturą gruntu na głębokości 10 cm, jak również z prędkością oraz kierunkiem wiatru.  

Głównym celem realizacji montażu stacji meteorologicznej na terenie powiatu jest pomoc rolnikom w dokumentowaniu wpływu braku wody na drastyczny spadek plonów oraz pomoc w  uzyskaniu bardziej wiarygodnych danych o suszy rolniczej, co umożliwi poszkodowanym rolnikom uzyskać odszkodowanie. Ponadto stacja meteorologiczna będzie służyć do ostrzegania przed zagrożeniami atmosferycznymi i pozwoli zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu.

Warto również zaznaczyć, że każda z czterech gmin Powiatu Nidzickiego zapewnia 20% wkładu własnego do tej inwestycji.

Skip to content