Banner Nidzica

UROCZYSTE OTWARCIE NOWEGO DWORCA

Poleć

Mieszkańcy Powiatu Nidzickiego oraz odwiedzający miasto turyści korzystają już z nowo wybudowanego dworca, który zastąpił stary i niefunkcjonalny budynek. Nowy obiekt powstał jako jeden z tzw. Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiego projektu Polskich Kolei Państwowych, w ramach którego w całym kraju do 2023 roku powstanie 40 niewielkich, nowoczesnych i proekologicznych dworców “szytych na miarę”.

W dniu dzisiejszym miało miejsce jego oficjalne otwarcie, w którym uczestniczyli m. in. Doradca Ministra Infrastruktury Paweł Czemiel, Pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Jarosław Babalski, przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych, Starosta Marcin Paliński, Wicestarosta Paweł Przybyłek, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Bróździński, Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala oraz przedstawiciele lokalnych mediów i prasy.

W Nidzicy pasażerowie mają do dyspozycji ogrzewaną i klimatyzowaną poczekalnię, ogólnodostępne toalety wyposażone w “przewijaki” dla niemowląt, zadaszoną poczekalnię zewnętrzną, a także rozwiązania architektoniczne i użytkowe, dzięki którym cały obiekt i jego najbliższe otoczenie są w pełni przystosowane do obsługi wszystkich podróżnych, niezależnie od ich stanu zdrowia, kondycji fizycznej czy wielkości bagażu, z którym podróżują. Do najważniejszych udogodnień, istotnych m. in. Z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami, należy zaliczyć brak progów, szerokie przejścia, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, dotykowe plany dworca oraz odpowiednio przystosowane toalety. W nowym dworcu znalazły się także pomieszczenia kasy biletowej oraz urządzenia Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, na który składają się wyświetlacze z informacjami o odjazdach i przyjazdach pociągów oraz nagłośnienie do komunikatów głosowych. Tworząc program Innowacyjnych Dworców Systemowych, PKP zadbały także o rozwiązania proekologiczne, takie jak panele fotowoltaiczne, odzyskiwanie wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompy ciepła. Całości dopełniają systemy bezpieczeństwa: monitoring oraz sygnalizacja włamania i napadu. Wewnątrz budynku zaprojektowany został pokój zabaw dla dzieci, w który największą atrakcją jest „pulpit sterowniczy lokomotywy” zainstalowany z myślą o najmłodszych pasażerach i pasjonatach kolei. Dzięki zrealizowanej inwestycji nie do poznania zmieniła się przestrzeń wokół dworca kolejowego. Pojawiły się nowe nawierzchnie, 7 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami oraz takie elementy małej architektury jak ławki, kosze na śmieci i pojemna wiata rowerowa z dwoma stacjami naprawy jednośladów. Nową funkcję będzie pełniła dawna rampa, która zamieniona została w taras wypoczynkowy i skwer z ławkami, stolikami i zielenią w donicach. Na placu przed dworcem znalazły się także nasadzenia zieleni.

Całkowity koszt inwestycji to 17,5 mln zł brutto. Nowy dworzec wraz z najbliższym otoczeniem zaprojektowane zostały przez zespół projektowy z PKP S.A., a wykonawcą robót budowlanych jest firma A-Projekt Sp. z o. o. z Warszawy. Budowa Innowacyjnego Dworca Systemowego w Nidzicy jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Skip to content